On-line kurz: Manuální terapie měkkých tkání


Ahoj a vítejte v našem on-line kurzu o psích masážích. Cílem tohoto kurzu je pomoci vám zdokonalit vaše schopnosti a poskytnout vám hlubší porozumění tak úžasné metody. Studium tohoto kurzu vám pomůže rozpoznat různé svalové problémy, které váš pes může mít a aplikace toho, co se na tomto kurzu naučíte, bude mít pozitivní dopad na vašeho čtyřnohého parťáka.

V tomto kurzu najdete všechno co potřebujete a chcete vědět o masážních hmatech a jejich pořadí, síle, tlaku, rytmu a technikách. Pro různé situace existují různé postupy. Zároveň se naučíte bezpečně aplikovat pasivní strečink na svém psovi. Tento kurz nemá sloužit jako náhrada za dozor vašeho veterinárního lékaře. V případě podezření na špatný zdravotní stav zvířete, vyhledejte okamžitě odbornou pomoc!

Ještě než se do kurzu pustíte, nezapomeňte si stáhnout skripta.


1. kapitola - Obecné informace a zásady

Původní pojem masáž se v průběhu vývoje změnil v léčebný systém a rozšířil se o spoustu hmatů. V současné době se označuje jako masáž hlazení kůže, posouvání kůže po podkožní tkáni, stlačování ohraničených okrsků tkáně.

Masáže se užívá k léčebným účelům. Kdyby masáž nesloužila k léčbě onemocnění, případně k ovlivnění bolestí, nevyvolávala by bezpodmínečně zájem lékařů a terapeutů.

Masáž se provádí rukou. V pravém slova smyslu jde o léčbu. Všechny úkony, které zahrnujeme pod pojmem masáž, kdy tělo není zpracováno rukou, nýbrž přístrojem, nejsou masáží ve vlastním slova smyslu: podtlaková masáž vakuovým přístrojem, vibrační masáž vibrátorem, podvodní masáž proudem vody. Ani nejlepší přístroj ale nemůže nahradit naše ruce.


2. Kapitola - Základy anatomie a fyziologie psa

Základní znalost anatomie a fyziologie vašeho psa vám při masáži umožní "vidět" lépe rukama, a také vám pomůže vyladit vaše masérské dovednosti. V této kapitole se dozvíte základy o jednotlivých částech psího těla - především o nervovém, kosterním a svalovém systému psa.

Pozn.: Ve skriptu naleznete navíc kapitolu o nervovém, kosterním a svalovém systému psa. Tuto kapitolu důrazně doporučuje nastudovat.


3. Kapitola - Principy a koncepty masáže

Masáže od znalého a zručného terapeuta pomáhá řešit určité zdravotní problémy psa a zlepšuje jeho celkový zdravotní stav i tělesnou kondici. Dobře zvolenou masážní technikou se zlepšují podmínky pro svalovou a kloubní činnost. Pozitivně působí na tělesné i psychické zdraví psů bez rozdílu věku a fyzického stavu. Na mechanické úrovni podporuje návrat okysličené krve, která odevzdala veškeré živiny, zpět směrem k srdci, kde se opět okysličuje a nabírá látky, které jsou potřeba pro výživu celého organismu.


4. Kapitola - Masážní hmaty

Při masáži klasickým způsobem provádíme šest masérských hmatů, které využíváme téměř na každé partii těla psa. Jedná se o jemné tření, hnětení, roztírání, chvění, třesení a tepání. 

Technika masážních hmatů musí být od začátku procvičována oběma rukama, jinak nedojde k nutnému pravidelnému pohybovému účinku. Podle polohy masírované části těla psa totiž musí být masáž prováděna jednou pravou rukou, jindy rukou levou. Síla, kterou jsou hmaty uplatňovány, se řídí podle povahy tkáně citlivosti masírované partie. Znovu upozorňujeme, že by jste měli stále přizpůsobovat prahu citlivosti každého zvířecího pacienta.

Nezbytným předpokladem k výkonu masáže jsou přesné znalosti pohybového aparátu, tedy hlavně anatomie svalů. Pokud si nejste jistí, kde jaký sval (alespoň zhruba) leží, vraťte se do kapitoly anatomie psa a tu si znovu zopakujte.


5. Kapitola - Masážní techniky

Masážní technika je soubor různých masážních hmatů prováděných v určeném sledu za sebou tak, aby došlo k dosažení chtěného výsledku. Tyto techniky lze po adekvátním zahřátí aplikovat v kteroukoli dobu na kteroukoli část těla, kromě případů kontraindikace terapie.

Při masáži existuje několik hloubkových masážních technik, které eliminují svalovou tenzi a tvorbu toxinů. Svalové napětí zamezuje přirozené pohyblivosti tělní partie, čímž způsobuje např. kratší krok nebo omezenou pohyblivost krku. 

To následně může vést k tvorbě stresových a spoušťových bodů, což může dále způsobovat bolest. Techniky můžeme aplikovat jednotlivě, nebo je kombinovat tak, aby bylo zajištěno celkové ošetření.


6. Kapitola - Druhy masáží

Masáž je speciální procedura, uspořádaný soubor masérských hmatů, který je využíván k upevnění tělesného a duševního zdraví zvířete, k posílení organismu, ke zvýšení výkonnosti nebo k osvěžení po fyzické i psychické námaze či ke zlepšení celkového vzhledu, popřípadě k léčení nebo doléčení některých chorobných a poúrazových stavů.

Masáž působí na celkové zlepšení krevního a mízního oběhu. Usnadňuje odtok zplodin, které vznikají ve svalech po tělesné námaze, a tím se urychluje odstranění pocitu únavy. Zlepšuje se vstřebávání různých výpotků.

Ze stručné charakteristiky masáže vyplývá, že tato procedura může ovlivnit zvíře v mnoha směrech. Podle zaměření lze masáž dělit do několika skupin. My se v této kapitole budeme věnovat:

• Relaxační masáži

• Regenerační / udržovací masáži


7. Kapitola - Pasivní strečink psa

Strečink je speciální způsob pomalé pohybové aktivity, jež slouží k protahování svalů (strech = natáhnout, natahovat). Zároveň zvětšuje kloubní pohyblivost a slouží též k odstranění jak svalového, tak psychického napětí. Metody strečinku jsou používány nejen ve sportu, ale také v rehabilitaci.

Tato kapitola objasní prospěšnost strečinku a seznámí vás s protahovacími cvičeními, která můžete do masáží zařadit. Psi se protahují zcela spontánně a přirozeně, což pomáhá nastartovat svaly k pohybu a udržet pružné klouby.

Strečink zlepší pohybovou koordinaci vašeho psa a poskytne vám zpětnou vazbu týkající se jeho tělesné kondice. Pozitivní vliv pravidelného strečinku je patrný na fyzické i mentální úrovni.