Ortotická a protetická péče pro zvířata

 

V našem centru nabízíme ortotickou a protetickou péči pro malá, ale i velká zvířata.

Specializujeme se na výrobu plných protéz končetin a dalších ortéz, které vyrábíme ve spolupráci s americkou firmou Bionic Pets na míru vašim zvířecím parťákům.

Co je veterinární ortotika a protetika?

Ortopedická protetika je komplexní péčí o pohybový aparát. V humánní medicíně tento obor sahá od velmi rozšířených korekčních pomůcek, jakými jsou ortopedické vložky a ortopedická a zdravotní obuv, přes ortézy na trup a končetiny, až po protézy na dolní i horní končetiny.

Ve veterinární medicíně tento obor, ale není moc znám a v České republice toto odvětví žalostně chybí. Zvířata, která ze zdravotních důvodů podstoupí např. amputaci končetiny, nebo se narodí s vrozenou deformitou se musí s touto situací jednoduše poprat.

V našem centru vnímáme, že kvalita péče o tato zvířata by mohla být na lepší úrovni. Často lékaři a ani majitelé neví, že jsou v dnešní době nové možnosti, jak zkvalitnit život zvířatům, kteří o končetinu přišli.

Z tohoto důvodu jsme se spojili s renomovanou americkou firmou Bionic Pets, vedená odborníkem Derrick Campana, který získal magisterský titul v oboru ortotika a protetika na Northwestern University a díky jeho vášni pro zvířata, Derrick povznesl obor veterinární ortotiky a protetiky do dnešní podoby.

Pro koho je tato péče určená?

Naší ortotickou péči využijí zvířata po různých ortopedických operacích, např. po operaci ruptury předního zkříženého vazu, artrodéze karpálního kloubu, apod.

Protetickou péči využíjí zvířata, která přišla o jednu nebo více končetin, nebo se narodila s vrozenou deformitou - nedošlo k plnému vývoji končetin(y) a mají např. jednu končetinu kratčí, nebo vůbec nebyla vyvinutá její dolní část.

Jak probíhá vyšetření a měření?

Jednotlivé ortézy a protézy jsou vyráběné přímo na míru danému jedinci. Nejedná se o komerční výrobu, takže je nutné, abychom se seznámili s daným pacientem a na míru sestavili ortézu či protézu, která bude vyhovovat všem jeho potřebám. 

S každým pacientem se nejdříve seznámíme a zjišťujeme jeho potřeby. Při vyšetření pohybového aparátu zjišťujeme i další souvislosti. Doporučujeme nejen vyřešení problému a případné zhotovení pomůcky, ale i kompenzační pomůcky pro rehabilitaci, masáže či uvolňovací metody. Zvířata s tak závažným problémem mívají různé kompenzační oblasti, které jsou velmi přetěžované a způsobují různé blokády, svalové spazmy, apod. Následně probíhá přesné měření dané končetiny nebo části těla a odléváme slitek, který následně posíláme výrobci, společně s dalšími potřebnými údaji.

Samotná výroba ortézy / protézy trvá 1-2 týdny, ale je třeba raději počítat s 3-4 týdenní výrobou, včetně dopravy. 

Po doručení se s majitelem zase sejdeme a ortézu či protézu poprvé zvířeti nasadíme. Následně je potřeba zvířeti dopřát čas, aby si na novou situaci zvyklo. Může se stát a je zcela v pořádku, že se hned v nové ortéze nerozejde. V tu chvíli je potřeba zvíře maximálně podpořit a jakmile nové situaci přijde na kloub, často projeví obrovskou radost a začne mít z pohybu opravdovou radost.

Pro více informací nás prosím kontaktujte buď telefonicky nebo e-mailem na: info@caninecentrum.cz